Växjö: čtvero ročních období
- Speedy
- 29. 8. 2020
- Minut čtení: 22
Aktualizováno: 19. 4. 2021
To nejhorší, co mě mohlo potkat, právě nastalo… článek z malého švédského městečka Växjö, z města, které mi bylo domovem po dobu krásných třinácti měsíců… už dopředu se děsím, kolik času a energie mi to vezme, ale hlavu vzhůru! Je třeba vzdát hold místu, které mi učarovalo.

Takže hned na úvod, do Växjö jsem se vydala začátkem května roku 2019 jako dobrovolník přes tehdejší EVS (European Voluntary Service, aka Evropskou dobrovolnou službu) – teď už působí jen ESC (European Solidarity Corps, aka Evropský sbor solidarity), přes který jsem vyjela jako dobrovolník do Chorvatska na dva měsíce. Ty programy jsou skoro totožné, ale mají nějaké rozdíly, kterými vás zatěžovat nebudu. Toho jsem si užila poměrně dost během toho roku.
Projekt byl psaný na rok, tj. 30. duben byl v mé smlouvě psaný jako den D, kdy mi končí všechna práva a povinnosti dobrovolníka. Všichni víme, co se však stalo, přišla pandemie a nám se podařilo si projekt ještě nakrásno prodloužit, tak trochu, a můj poslední pracovní den tak byl 20. května, 31. května jsem už byla na cestě do ČR. Växjö jsem opouštěla trochu s nesnázemi, protože jsem bojovala s touhou nazývat město svým domovem o něco déle.
Pokud by vás zajímaly moje články, které jsem v rámci toho roku pod Globalou Kronoberg (mou organizací) napsala, pak směle do toho:

On-arrival Training: Welcome to Sweden: Jako dobrovolník máte vždy soustředění popříjezdové a další někde „uprostřed“ (mid-term), článek o něm si vzal potom na starost můj kolega
The Truth Revealed! What is It Like to Volunteer at Globala Kronoberg?: O tom, co jsem vlastně rok jakožto dobrovolník dělala, a něco málo o tom, jak mi to (ne)šlo
Monika’s final blogpost: Once More, with Feeling: Asi nejvtipnější blogpost, který jste kdy četli!
Tím bych uzavřela dobrovolnictví a vrhla se na Växjö samotné.
Växjö: "den lilla världsstaden" i hjärtat av Småland („malé velkoměsto“ v srdci Smålandu)
Asi nejčastěji se spojitosti s Växjö uslyšíte, že je to „Europas grönaste stad“ (nejzelenější město v Evropě), což vychází z britského BBC článku „The Greenest City in Europe“ z roku 2007, toto označení si Växjö velice hrdě přivlastnilo, můžete ho teď najít na tričkách a na všech prospektech. Tuto nálapeku si Växjö vysloužilo za snahy, které provádí za účelem snížit dopady našeho sobeckého počínání, jež ovlivňuje životní prostředí. Vtipné je, žeta o několik let později, v roce 2019, přiřklo BBC toto označení malému finskému městu, ale to Växjö asi již netrápí. Možná i proto, že v roce 2017 město (spolu s belgickým městem Lovaň) získalo cenu European Green Leaf Award, jenž je udělováno městečkům s prokazatelně dobrými výsledky a politickou angažovaností, co se životního prostředí týče. V praxi to například vypadá takett, že autobusy ve Växjö jsou poháněny zásadně biopalivem.
Ve Växjö žije kolem 80 000 obyvatel (celý „kommun“, městský obvod, má obyvatel něco přes 90 000) a můžeme ho řadit mezi univerzitní města, jelikož se zde nachází významná univerzita Linnésuniversitetet, pojmenovaná po Carlu von Linné (švédském botanikovi, lékaři, geologovi a zoologovi). Växjö je tak plné studentů z celého světa, což mění celou jeho tvář a společenské vyžití. Växjö je takové klidné, malé město, které je současně velmi rušné. Ztráta spontánnosti, ke které u mě došlo po odjezdu z Växjö, značně bolí, město je totiž tak maličké, že stačí naskočit na kolo a všude jste hned.
Já Växjö většinou popisuju slovy, že jde o malé město s notnou dávkou přírody, cyklostezek, nekonečným klidem, nádhernými západy slunce, ale současně neutuchávajícím pocitem, že to ve městě „žije“.
VYSVĚTLIVKY POJMŮ
Fika: Švédové se pyšní tím, že tohle prostě nepřeložíte, je ett fika jako podstatné jméno, att fika coby sloveso, můžete har fika (mít fiku) anebo tar fika (vzít fiku). Fika představuje určitou pauzu na kafe anebo něco dobrého na zub, současně však je kladený důraz na nezávaznou konverzaci, pojem je v kultuře zakořeněný natolik, že mnohé společnosti a organizace mají několik oficiálních pauz na fiku během pracovní doby, mnohdy ji i samy zajišťují

Sjön: en sjö = jezero… pro anglicky mluví lekce švédštiny… en/ett je člen neurčitý, připojením -t anebo -n za slovo vytvoříte člen určitý, en sjö tedy a lake, sjön potom the lake
Naturreservat: přírodní rezervace
Badpats: místo ke koupání
Lingonbär: jistý podruh brusnic
JARO

Jaro ve Växjö je období, kdy neustále prší, fouká a při prvním náznaku sluníčka se vyvalí všichni obyvatele ven nabrat trochu vitamínu D a zahnat chmury. Po těžké zimě lidi začínají vykukovat ven a mají chuť něco podnikat, a proto potkáváte cyklisty se speciálním oblečením do deště (úplně jsem zapomněla, že jsem si chtěla pořídit ty „kalhoty na kalhoty“ – doslova a do písmene jsou to kalhoty, které natáhnete přes kalhoty, abyste nezmokli a zůstali stále „fancy“ do práce anebo na rande), rodinky, které si vyrazily na piknik podél jezera anebo kamarády se psy, kteří si tak plní povinnosti vyvést své miláčky, kteří dlouho čekali na teplejší slunečnější dny, kdy můžou vytáhnout ťapky z baráku na dlouhou procházku.

Bezesporu to představuje čas, kdy si lidé uvědomují, že život je hezký žít. Už jen to, že 7. března je den punschrulle či lidově také dammsugare (v překladu to znamená vysavač) něco napoví. Tato zeleno-hnědá pochoutka, do které jsem se okamžitě zamilovala, se běžně nachází v IKEE kdekoliv po světě, takže třebaže se nenacházíte nikde ve Švédsku, můžete si tento den i tak oslavit… No a 25. března je den vaflí! No ano, Švédi milují, když mohou cokoliv slavit, a o to víc, pokud jde o jídlo, a tak si připravte vaflovač anebo zaskočte například na vafle do kavárny Fontaine (u Växjösjön).
Protip: Jak na nejlepší vafle? Skočte si například do Willys koupit hotovou směs, je odzkoušená a lepší než ta od spolubydly :D (i když jsem ho vždy chválila!).
Aby toho nebylo málo, 12. dubna klidně můžete oslavit lakrtisdag, den lékořicový (už jsem se vám někdy přiznala, jakou slabost mám pro skandinávskou slanou lékořici?).

Květen pro mě představuje ještě dvě důležité věci. Východ slunce bývá ve fajnovou hodinu, takže s chutí vyrážím na procházku ve čtyři hodiny ráno (můžu svatosvatě odpřisáhnout, že je to zážitek na celý život).
A současně je to čas Växjö Pride, tj. první týden v květnu se Växjö promění do duhových barev a oslavuje se a podpruje se komunita LGBTQ+ (anebo jak je ve Švédsku známé, HBTQ). Tento rok byl netradiční díky coroně, ale i tak Växjö nezklamalo. Klasicky můžete vidět duhové koberečky před každým druhým obchodem anebo vlajky ve vitríně. Největší vyvrcholení je pak pochod, kterého se účastní předně firmy, zakončený je pak na Linnéparken pořádným koncertem. Pro nás to představuje zajímavé uvítání do švédské kultury, rok nato, kdy zažíváme netradiční „corona safe“ Prideveckan (Týden hrdosti), jako excentrické výstavy anebo věšení bot na důkaz toho, že „byste šli“ (účastnili se) pochodu, kdyby nějaký tento rok byl. Už jsem zmínila, že je Švédsko progresivní, trhlé, excentrické a prostě a jednoznačně úžasné? Jo a pokud chcete zažít parádní „pride party“, vyrazte do Kafé de luxe. Možná se trochu plácnete přes kapsu (hlavně dorazte do 22. hodiny!), ale údajně je to party legendární.
A v konečné fázi je jaro prostě čas bbq, venkovních fik, hiků a večerního skákání do jezera. (I když já se na jaře v 11 °C koupala normálně.)

LÉTO
Léto ve Švédsku je pravděpodobně to nejlepší období. Když jsem tak zpětně nad tím přemýšlela, musela jsem uznat, že to léto bylo to nejlepší léto v mém životě. Krásné západy slunce pokračují :DD. Ty si užijete jen na jaře a v létě.
Červen je v každém ohledu skvělým měsícem, protože přestáváte věřit tomu, že je Växjö druhým nejdeštivějším městem ve Švédsku, jak by to mohlo být možné? Vždyť furt svítí sluníčko! Aaaa… navíc zde máme Midsommar, jak jsme si již řekli, Švédi rádi slaví naprosto všechno, asi proto, že polovina roku je prostě jen pochmurná, depresivní… Midsommar (neboli letní slunovrat) je ve Švédsku enormní věcí. Pokud jste nedostali pozvání už půlroku dopředu, asi ho budete slavit sami (anebo s dalšími losery). Ano, až tak velkou událostí to je. Připravte se na to, že se celé město někde srotí (ve (Växjö v tom případě v Evedalu), kde se postaví velká májka (jak někdo trefně poznamenal: penis s koulemi), kolem které se tančí. Velice atypický, zato úžasný, tanec je ten žabí. Jestli si myslíte, že se sejdete v Evedalu s ostatními a tam si koupíte jídlo, tak se mýlíte, nachystejte si pikniky a deky, anebo se připravte na to, že bez „swishování“ si ani ten hotdog nekoupíte (Swish je appka, pomocí které se ve Švédsku hojně platí).
Natrhejte si kytičky, udělejte si korunku, zatrapčete kolem májky, ale hlavní oslava proběhne doma s přáteli. Tam se běžně jí čerstvé brambory (při té příležitosti se prodávají brambory všude za pakatel, jen přímo ten den jsou všechny obchody zavřené) se zakysanou smetanou, koprem a sledi. Správně byste údajně měli natrhat i sedm různých květin nad sedmi ploty, dát si je pod polštář a, jak očekáváte správně, o kom se vám bude zdát, toho si jednoho dne vezmete. Ach, jaká diskriminace! Tahle část je jen pro dívky. A jaké další tradice? Například zpívání specifických písní a u toho pití snaps, i pojídání jahodové dortu má svá pravidla, pokud na talíři váš kousek zůstane stát, vše je v pohodě, když spadne, tak, je mi to líto, brzy vás čekají vdavky, děvčata. My si proto raději dáváme čerstvé jahody s našlehaným krémem (kdo by to riskoval!).
Midsommar, ach, krásný midsommar!
Léto je obdobím nekonečných nocí, dlouhých dní, koncertů zdarma (scensommar probíhá celé léto, jde o směsici koncertů, panelových diskusí, divadelních vystoupení apod., koncerty nejčastěji probíhají v BG – Bergendahlska Gården – a na Linnéparken, dále to je třeba Karloskardagarna anebo RIX FM).
Srpen (a září) naopak kraluje kräftfest/kräftkalas (což jsou račí party), je to stejné jako v případě midsommar, jestliže nemáte pozvánku pěkně dlouho dopředu, pravděpodobně ho se Švédy neoslavíte. Tyhle akce jsou naplánované pěkně dopředu. Při takové party vám možná ukápne nejedna slza, když se díváte do korálkových očí Henryho.
Nejvíc se vyřádíte při allemansrätten (veřejná přístupnost krajiny) právě v létě. V přírodě můžete takřka cokoliv, pokud ji zanecháte netknutou. A tak tedy campujte, kde chcete (skoro), sbírejte jakékoliv ovoce a houby (klidně i ty jedovaté, když jste při chuti), rozdělávejte oheň taky téměř libovolně (je pravda, že pokud jsou sucha, jsou vydávána speciální nařízení, přesto například po Växjö je několik veřejně přístupných otevřených míst na táboráky).

A navíc, tralalá! Je ve Växjö tolik míst, kam se jít koupat, v přírodě, že jeden nestráví téměř minutu nikdy vevnitř. Možná, když pohledáte „badplats Växjö“, padnete na daleko víc míst. Za mě doporučuju oficiální Växjösjön a Barnsjön, se začátkem léta bývají ale v pohodě i jezera s neoficiálními koupacími místy ;).
PODZIM
Po užitém podzimu, kdy vidíte ve Växjö tolik lidí jako nikdy předtím, nastupuje podzim, a s tím pochmurné počasí a zachmuřenost lidí. Léto bylo natolik intenzivní a užité, že teď se každý stahuje do své ulity. Je čas začít brát vitamín D! Anebo se do nějakých srazů s lidmi nutit, jen indoorově! Využijte svoje znalosti z corony a prostě se sejděte v kuchyni.

Poslední týden v září si dejte nějaký princeznin dort (aka prinsesstårta), jelikož právě tento týden tomuto lahodnému dortu potaženým zeleným fondánem připadá. Ať se ve Švédsku slaví cokoliv, pravděpodobně u toho tento dort vždy na stole najdete. A 4. října se rozhodně neopovažte zapomenout oslavit kanelbullens dag, tj. den typických švédských skořicových šneků. A opravdu si mnohdy musíte takové místo v kavárně booknout!

Mnoho lidí má i slabost pro kladdkaku, švédský čokoládový dort podobný například brownies, jen je uvnitř spíš tekutý, no, pak si rozhodně udělejte fiku 7. listopadu, protože – nečekaně – tento den mu patří!
Upusťme však na chvíli tyhle „triviálnosti“ Švédska. Někdy ke konci listopadu se stane, že začne poprvé sněžit, takže alespoň chmury vystřídá radost. No, neradujte se dlouho, globální oteplování není kec, takže za chvíli máte po legraci, ale tu dětskou radost vám to na chvíli stejně udělá.
Pomalu, ale jistě začínají přípravy na Vánoce a účast stánkařů na trzích se znatelně zmenšuje. Mnoho čerstvého toho prostě logicky už neseženete.

A víte, proč je taky ten vitamín D zatraceně potřeba? Ve Švédsku mají totiž taky Černý pátek… každý pátek od října až do března. Ale víte co? I tak mám hrozně podzim ráda. Takový ten raný podzim, kdy se všechno vybarví, listy začnou padat a ještě nějaké to sluníčko vidíte.

... a taky je Halloweeeeeen!
ZIMA
Blíží se Vánoce, a s tím i mnoho veselí. Jak již bylo řečeno několikrát, Švédové si nedokážou odpustit něco neslavit. V obchodech se začíná prodávat julmust (vánoční mošt), což mnozí přirovnávají například kofole (tím mnozí myslím skoro nikdo, protože kdo by ji znal), mně tedy vůbec nechutná… Začínají se prodávat i glögg (švédská verze svařeného vína) a perníčky všech možných tvarů a chutí a, jak vám již muselo dojít, i další naprosto speciální pečivo typické pro vánoční čas – lussekatter, které připomínají české jidáše. Ony se nicméně výborné šafránové lussekatter pojí s dnem svaté Lucie, ten připadá na 13. prosince. Sankta Lucia je nositelkou světla v časech zimy a tmy.
Nejkrásnější dívka má na hlavě korunu se svíčkami, co se moderní verze týče, ostatní musí nést svíčky v ruce, a je oblečená do bílého hávu. Tak jak je očekáváno, i v tomto případě se zpívá mnoho tradičních písniček, které i malé Švéďátko zná nazpaměť.

Ať už jste ve Švédsku kdekoliv touto dobou, bezesporu se Lucii nevyhnete. My jsme zažili tuto moderní formu v podání našich učitelů na švédštině, s kolegou jsme si pak koupili lístek (a udělejte to pěkně dopředu!!!) na středověkou verzi sankta Lucii. A to bylo tak krásný! Nejdřív jsme tápali, proč má Lucie korunu a ne věnec se svíčkami (člověk chtě nechtě dopředu trne hrůzou, co se nestane, a ten strach jsme si chtěli užít), pak nám však došlo, že tradice byly asi holt o dost jinačí… Další změna bylo, že Lucia si střihla za celou tu dobu jedinou písničku! Největší zážitek však asi bylo, když začaly chodit malé holčičky, které zapalovaly svíčky, co jsme dostali při vchodu. Vždy zapálili svíčky jen těm, co seděli na krajích a my ostatní, ať už jsme se znali, nebo ne, jsme oheň, coby symbol světla, předávali svým sousedům.

S Vánoci se nedomyslitelně pojí několik pojmů, které vám možná nic neřeknou: tomte, julbord a julbok. Myslíte si, že máte ve Švédsku k Santa Clausovi blízko? Omyl. Zde vládne tomte, skřítek, který vlastně podle tradic nebyl ani trošku dobrý. Podle úplně původních tradic vládnul Vánocům julbok (vánoční koza), tu později vystřídal Tomten (anebo Nisse), který potají žil v domech anebo pod nimi, chránil děti a zvířata před zlem a občas s něčím vypomohl, když ho však někdo urazil, bez váhání „zlosyna“ potrestal smrtí domácích zvířat či krutými žertíky. Jultomten (vánoční tomte) chodí klasicky dveřmi a žije v lesích, takže kromě velkého vousu, který zakrývá celý obličej, se Santa Clausovi ani trochu nepodobá…
Julbok se coby symbol i tak ve Švédsku objevuje často na trzích, v obchodech, jako městské dekorace nejrůznějších velikostí. Velmi často bývá ze slámy.

Julbord je „vánoční tabule“ anebo „vánoční stůl“, který přes svou divokost také skýtá složitá pravidla. Z toho, co mi bylo řečeno, je asi 1001 pokrmů, které na vánočním stole vážně chybět nesmí, a já jsem si doopravdy zamilovala skoro každý pokrm, který jsem měla. Z toho, co tam například nesmí chybět? Nakládaní sledi, šunka, masové kuličky, knäckebröd, lutfisk, „carpacio“ z nakládaného lososa apod. Jo a rozhodně nezapomeňte na snaps a nějaké ty písničky o tomte.
Protip: Označení knäckebröd nese spousta „krekrů“, a tak se nenechte zmást. Pointa je, že to můžete lámat. (Att) knäcka znamená zlomit a (ett) bröd je chleba. Zde se potěšte skvělým receptem na knäckebröd, který mám odzkoušený a chutná dobře.
Ingredience:
1 dl dýňových semínek
1 dl lněných semínek
1 dl sesamových semínek
1 dl slunečnicových semínek
1 dl vloček
1 dl mouky
2 lžíce soli (ale tohle si pohlídejte sami, mně to přišlo moc)
1 lžíce prášku do pečení
2 dl vody
+ vlastně, cokoliv chcete: med anebo třeba bylinky? chia semínka?
Postup:
Předehřejte si troubu na 200 °C. Smíchejte nejdřív suché věci, pak přidejte olej a vodu. Rozňuchejte na plechu s pečicím papírem, na to prdněte další pečicí papír a ještě to krásně rozňuchejte do stran přes ten druhý papír (mělo by to být co nejtenčí to jde). Experimentujte, nicméně si myslím, že je to tak na 3-4 porce. No a šup do trouby na cca 15-20 minut. Počkejte, až to vychladne, nalámejte. Zblázněte se blahem.
Vánoční trhy neočekávejte zdarma, byť ve Småland museum jsme jeden objevili.
Protip: Slovníček důležitých slov:
Vánoce = jul
Štědrý večer = julafton
vánoční dárek = julklapp
vánoční koledy = julsånger
vánoční stromeček = julgran
perníček = pepparkaka
Jsem plný, ale nejsem ošklivý ani opilý. = Jag är full, men inte ful eller full.
Dalším naprosto úžasným momentem v zimních měsících, na konci ledna, je kulturnatten (kulturní noc), která ve Växjö probíhá se vstupy zcela zdarma. Tak jako skoro každá akce ve Växjö, jak se zdá. Od ohnivé show, břišních tanců, irské hudby, Beethovena či českého Suka, švédské cover skupiny Toma Weise nebo famózního gospelu v Domkyrka, kam vyrazte v sakra velkém předstihu, jinak se dovnitř rozhodně nedostanete. Ten byl mimochodem děsně super, úplně jak jeptišky s Woopie Goldberg (a sexy saxofonista Oskar to posunul o několik stupňů úžasnosti výše).
Nicméně v únoru se vše promění, protože slavíme svátek zamilovaných, tedy Alla hjärtans dag. A tak tedy určitě neminete spoustu party a akcí ani ve Växjö. Ke konci února nezapomeňte, víte na co? Na fettisdagen („tlusté úterý“), v Polsku možná stojí fronty na koblihy, zato ve Švédsku kralují semlor. Semla je nadýchaný koblížek plněný mandlovým a vanilkovým krémem, jestli po roce ve Švédsku nedostanete cukrovku, tak hodně štěstí! Nicméně kila se i tak shazují poměrně těžko.

Protip: Nejen na Alla hjärtans dag si můžete udělat ten nejlepší cheescake na světě. Na něj budete potřebovat:
Ingredience: krusta
1 a 1/2 hrnku nadrobených grahamových crackerů (128 g)
1/4 hrnku moučkového cukru (28 g)
5 a 1/3 polévkové lžíce rozpuštěného másla (74 g)
1/8 čajové lžičky soli
náplň
2 hrnky smetanového sýru (454 g, tj. 2 velká balení)
2 ks velká vejce pokojové teploty
2/3 hrnku cukru krystal (to si vezmete na svědomí sami, já jsem vždy lobovala za méně)
1 čajová lžička vanlikového extraktu
Postup:
Teď přemýšlím, zda vám dát ten náš "smíchejte to dohromady a prdněte to tam" postup anebo oficální. Ten oficiální je až moc komplikovaný, ale budiž :D.
Forma by měla být alespoň 9 palců a výška 1 a 1/4 palců (první komplikace začínají) a můžete se taky pomazlit s pečicím papírem (ale fakt se na něj vyprdněte). Předehřejte si troubu na 350 °F, což vám ulehčím alespoň tím, že řeknu, že je to zhruba 180 °C.
Smíchejte všechno potřebné na krustu a to namačkejte do formy, u níž zjistíte, že je stejně moc velká anebo malá anebo se vám nelíbí, takže to budete přendávat a mejt, we all have been through, haven't we?
A teď náplň: smíchejte sýr s cukrem. Pak budete míchat znovu (pozor!), až přidáte vajíčka a vanilkový extrakt. Pokud jste takové fouňové a chcete se vyhnout "nafouknutému těstu" (jakože je tam moc vzduchu), tak použijte robot. Pokud tam nejsou žádné hrudky, nemáte potřebu do toho cpát víc cukru, tak to nalejte na krustu.
Cca 20 minut pečte bez přikrytí, na posledních 10 minut to přikryjte. A pokud jste stejně leví jako my, tak to tam stejně necháte tak dalších 20 minut a vytáhnete něco, co zdánlivě připomíná lasagne.
Zima ve Växjö a obecně ve Švédsku je kouzelná, když překonáte mučivé tmy, protože v době, kdy se to začíná pomalu posouvat do jara, začínají slunečné dny přibývat. Ať tak či onak, jednoznačně je to obdobím, kdy vám doporučuji se jít saunovat. Sauny ve Švédsku jsou totiž velmi často úžasnými boudami někde v přírodě, například poblíž řeky, do které můžete skočit, a jde tak jednoznačně o úžasný zážitek. (Přečtěte si například zde o té, která je v Gemle, blízko Växjö, tu jsem si totiž zamilovala.)
Čtvero ročních období… ale Växjö miluju za každého počasí i za každého období :)!
A teď trošku jinak, víc přehledně?
PŘÍRODA
Věděli jste, že 53 % Švédska jsou lesy? No tak Växjö je snad 100 % :D! A věděli jste, že Švédsko je země, která má v Evropě nejvíce jezer? Tak bych řekla, že všechny leží ve Växjö :D!
Cyklostezky, které vedou celým Växjö vás zavedou do všelijakých krás.
Södra Bergundasjön
Pár minut od tohoto jezera jsem žila, a proto můžu upřímně říct, že je to to nejkrásnější jezero ve Växjö s těmi nejúžasnějšími západy slunce.

Vytáhněte kolo pěkně ráno, kdy je sluníčko ještě nízko a vy si tak užijete tu krásu v ospalých hodinách. Cestou stoprocentně potkáte pejskaře, běžce, cyklisty, procházkáře anebo rodinky mířící k nějakému z ohnišť (to nejlepší je Sundet, je totiž přístupné pro vozíčkáře, auto si tu klidně taky zaparkujete, je tu i kadibudka a občas lidi nechávají u táboráku pytel uhlí, když ho už nepotřebují, a navíc je tu i dost místa na vikingskou primitivní hru kubb) anebo stolů, které se kolem jezera nachází.

Na cestě potkáte mola (ze kterých je radost skákat v noci při západu slunce), loďky, vyhlídkové věže (neboli rozhledny :D) a určitě jděte na výběžek Jonsbodaviken, sice se můžete bát, že spadnete do jezera (já jsem si takhle potopila málem mobil, kterej se zastavil doslova jen půlcentimetru od vody), ale i tak je to takové skryté místo, o němž mnoho lidí neví.

/Nörra Bergundasjön pak už nedoporučuji :D Mám mírně traumata/
Bokhultet
Je přírodní rezervací točící se kolem Södra a Nörra Bergundasjön. Procházky jsou zde naprosto boží a narazíte na mnoho překvápek jako kupříkladu Minnesplats för sälskapsdjur (památeční místo pro domácí mazlíčky) anebo kouzelné Biparadiset, kam jsem se dostala náhodou až těsně před odjezdem ze Švédska… a opravdu to ráj je.
Linnes arboretum

Nic moc převratného, ale stejně jsem tam ráda chodila, protože jsem to měla blízko k bydlu :D.
Teleborg naturreservat + Barnsjön
Jezero s kouzelným „badplats“ (koupalištěm) a všude kolem totálně úžasná rádoby „countryside“ v přírodní rezervaci Teleborg. Tedy taková ta nefalšovaná švédská vesnická pohoda a sem tam nějaká ta kavárna ve staré stodole či dřevěném baráčku.
Nachází se zde i vattentorn, což je vodní nádrž, proslulá svými šílenými dunivými zvuky a ani nevím čím. Je to kuriozitka, kterou každý navštíví, když je ve Växjö. Já to krapet prokaučovala a když jsem tam dorazila, ta plechová konstrukce pod věží byla pryč a s tím i speciální zvuky. Jestli se to kdy vrátí zpět, kdo ví.
Kala höjden
Další místečko na takové bbq. Já jsem si zde i užila jízdu na čtyřkolce, kluci si pak užili pohled na mě. A navíc je to kousíček od výběhů s koňmi.
Växjösjön
Jezero, které sousedí s Trummenem (další jezero, no opravdu, další jezero?). Växjösjön je hodně profláklé, protože se nachází v centru města. Procházka kolem trvá zhruba hodinku a cestou narazíte na mnoho soch, loděk, květin, disco koule (*odkašlává si*), parkourových anebo „obstacle“ míst, kde můžete cvičit a protahovat se, často zde probíhá jóga s dobrovolným vstupným, mladíci hrají volejbal, lidi se koupou, prochází se na slack rope, cvičí acrojógu atp. atp.
Jooo a co teprve ty východy slunce!
Až když jsem byla pryč, dostala jsem tip na horu Staglaberget, z které má být překrásný výhled.
Okolí kolem Trummena + Teleborgs slott
Kronoberg naturreservat

Kde objevíte i 4H-gård. Z nepochopitelného důvodu se tohle místo objevuje poměrně často na oficiálních webovkách Växjö i na TripAdvisoru… Jde o farmu, kde jeden z našich dobrovolníků pracoval. Děcka se sem chodí sžít s přírodou a zvířaty.
Kronobergs Kungsgård
A tím myslím to okolí samotné. Naprosto nádherné. A vzhledem k tomu, že to máte cestou do Evedalu, Hissö, Musönu, Kronoberg naturreservat, Kronobergs slottsruin, tak se tu klidně i zastavte! :D
Jde o jeden z mých oblíbených spotů na fotky.
Evedal + Evedal såsensnaturreservat
Rádoby „resort“ anebo pláž. Je zajímavý jak v létě, kdy se tu srotí celé Växjö na Midsommar, tak na jaře (kdy tu mrzneme, ale přesto se usmíváme a dáváme si fiku po procházce v přírodní rezervaci).
Jinak je Evedal nejčastěji navštěvovaný pro proslulé outdoorové party, Midsommar a také jako oblíbené koupaliště.
Hissö + Musön
Jestliže jste otrlí, zajeďte si sem na kole, to je teprve zážitek! Je to úplně na severu Växjö, takže si jeden musí šlápnout.
Hissö je poloostrov a Musön ostrov na severu od něj (vede sem maličkatý most, který pravděpodobně minete, pokud ho přímo nehledáte), a já je oba neskutečně zbožňuju! Ať už máte člun, jachtu, kánoi, nebo se chcete jen čvachtat anebo projít. Prostě sem zamiřte!
Musön je malinkatý a projdete ho hned, ale panuje tu neuvěřitelný klid a já si dokonce vyhradila celý jeden den dovolený na to, abych tu odpočívala a koupala se v jezeře. Musön je jedním z mých nejoblíbenějších míst ve Växjö.
Helgö naturreservat
Příjemná přírodní rezervace, jestli však hledáte fikaplats (místo na fiku), pak tu skoro žádné místečko nenajdete. A nás tu žrali komáři, jako doslova, a to já nejsem člověk, který by si běžně na komáry stěžoval…
Fyllerydskogen
Docela fajn les, který je poměrně přívětivý pro vozíčkáře.
Torpa, Tegnabysjön (obecně v tomhle případě doporučuju náááádherný venkov) a další jezera! Je jich zde hodně. Celkově ta příroda na venkově je naprosto krásná, a to zjišťuju například v momentě, kdy mě kamarád bere na hodinovou projížďku na motorce!
FIKAPLATS: “Jag hör dig inte efetersom jag har kanelbullar i öronen.“ (Neslyším tě, protože mám skořicové šneky v uších.)
Švédové milují kafe. Anebo lépe řečeno milují litry, hektolitry kafe. Anebo ne, oni milují představu kafe, ale ve skutečnosti netuší, jak správná káva chutná!
Fiku jsem uvedla do vysvětlivek, takže se případně opět obratem vraťte. V opačném případě, vítejte v pojmech jako kanelbulle (skořicový šnek), dammsugare/punschrulle (něco, co vypadá jako naše metro), choklad bollar (čokoládové koule), påtår (neb jak se předávkovat kafem – jde totiž o bezedný hrníček kávy). Ještě toho nemáte dost? Vítejte ve Švédsku, které si ve sladkém libuje, i ten jejich chleba je sladký ažaž!
Takže kam vyrazit?
Bönan & Mustachen

Krásné, jakkoliv nepraktické místo. Váš hrníček pravděpodobně ztratil ucho anebo ho škodolibě schoval, protože věděl, že se budete vytáčet na spirálových úzkých schodech. A kdo by potřeboval záchod, že ano? I tak má místo svoje kouzlo, jen nezapomeňte, že v 18:00 se zavírá.
Broqvist konditori
Fancy, ale jestli chcete slavit semlans dag anebo kanelbullars dag anebo vlastně jakýkoliv jiný den v roce, protože stejně ve Švédsku každý den připadá něčemu sladkému, tak jedině sem.
Café Fontaine
Tak už jen proto, že je to u krásného jezera. Ať už si zde koupíte sendvič, zmrzlinu anebo krásně vypadající dortík, můžete si s ním jít sednou k jezeru a pozorovat fontánu.
Askelyckan
Kdykoliv projdete kolem, dostanete chuť na něco dobrého.
OAS café
Zde jsem měla přímo chuť začít pracovat. Vege místo, které je uvolněné a plné smíchu. Možná jen škoda, že je trošku zastrčené.
Café Lybäck
Moje. Oblíbené. Místo. Jo jasně, nachází se taky jen coby kamenem dohodil od vily, kde jsem žila. Je to jedna z těch kaváren, která je ve starém dřevěném červeném domku, otevřená jednou týdně jen na pár hodin, ale linou se v ní vůně domácky pečených dortíků, pečiva, zákusků a všeho možného.
Domkyrkocentrum
Minimálně ty muffiny během pride měli pěkně nazdobené!
Condeco, Espresso House atp.
Pokud chcete takovou tu klasiku.
Bohoslužby
Neříkám, že vždy dostanete fiku, ale kamarád se do ní jednou omylem vrtnul.
Vernisáže
Ty totiž nejsou doprovázeny alkoholem, zato tu máte často nealkoholické perlivé víno s lingonbär, falafel, ovoce, kanelbullar, kafe, kolem Vánoc julmust či glögg a tak podobně.
KAM NA JÍDLO
Stortorget
Na čerstvé potraviny, ovoce, zeleninu a fajn produkty. Trhy tu bývají například ve středu a sobotu. V září tu také probíhá matmässa (food festival).
Bröderna + City Food
Pokud toužíte po arabských, polských, ruských potravinách a produktech. Vlastně jen tady nacházím pohanku, jakkoliv předraženou. Pokud vám něco v životě chybí, není větší pravděpodobnosti, než že to najdete zde.
Goodshop
Obchod se zdravou stranou, bioprodukty a kosmetikou a tak dále. Já mám tenhle obchod vytipovaný na „den gratis hyllan“ (tu polici se zdarma produkty). Jde o potraviny, doplňky stravy a jiné produkty, které procházejí. Ani nevíte, kolikrát jsem zde ukořistila něco skvělého.
Afroshop
Má ty nejlepší banánové chipsy!
A jinak zde samozřejmě máte klasicky Lidl, Willys, City Gross, Dollarstore, ÖoB a jiné úplně normální obchody.
Pinchos

Pokud chcete být hrozně posh anebo si udělat parádní fotky (on ten interiér je fakt boží). Vše se objednává, platí a celkově zařizuje přes appku, kterou si musíte stáhnout do mobilu.
POZOR NA ZÁCHODY! Asi nebudu spoilerovat v případě, že sem zavítáte, nicméně já skončila na záchodě, kde nešly dveře otevřít a vůbec to nebylo součástí zábavy. Po dvaceti minutách si uvědomili, že se začali nudit, a tak mě začali hledat.
Nicméně si můžete před Pinchos zaskákat na trampolíně (nedělejte to, když jste opilí! :D)
Venézia pizza
Moc hezká italská restaurace. Alespoň pochopíte švédské „pizza salads“.
Max

Jestliže chcete tradiční oblíbený fastfood, na který jsou Švédi hrdí. Máte zde i fůru vegetariánských a veganských možností, třeba i za příplatek si můžete vybrat bezlepkové bulky atp.
Kafé de luxe

Fajn obědy za fajn ceny. A ten bufáč, který je součástí obědového menu skoro všude ve Švédsku, je v Kafé de luxe grandiózní.
Bella Lanterna
Údajně je zde slavná avokádová pizza. Já jsem si objednala nějakou avokádovou z poledního menu se slaninou. Přísahám bohu, že někdy nepochopím, co to furt za nechutnej dresink na tu pizzu ti Švédi strkaj.
Foodie
Opět taková fancy restaurace s asijským bufetem. Lidi jsou uneseni ze zmrzliny :D. Pozor na ceny za oběd a večeři. Jde stále o stejný bufet, jen ta cena je sakra rozlišná!
Koh Thai
Asijský bufet s pěknými cenami za polední menu.
MäM (Mer än mat)
Už ten název „Více než jen jídlo“. Vše je připravované s láskou z lokálních potravin a produktů. Navíc s nádherným výhledem na jezero Trummen. Srdcovka.
A jasně, že je tu hodně míst s pizzou anebo Subway, pokud jsem vás i tak nepřesvědčila na něco z mých výčtů.
KAM NA PIVO
Ne, že bych si tohle nějak zažila, ale i tak… lidi rádi chodí pařit do nočního klubu Grace anebo pak právě do Kafé de luxe, ale nejčastější jsou přeci jen akce studentů na koleji.
Nejlepší rada? Vyrazte do Systembolaget, monopolu, co se alkoholu týče. V obchodech nenajdete nic nad 4,5 %, a tak je potom Systembolaget jedinou možností. Dejte si majzla na to, v kolik se zavírá, jinak žádná party nebude. Pokud nejste starší 20 let, tak si ale ani tak nic nekoupíte.

Kafé de luxe
Jsem zde zmínila a ještě ho budu zmiňovat dál, je to asi nejznámější podnik ve Växjö. Má super party, tematické, pověstné jsou například, jak jsem již zmiňovala, Pride de luxe či Tillbaka till 80-talet (návrat do 80. let). Já byla na pride party, kterou jsem si fakt „užila“. Zjistila jsem, že je to neuvěřitelně malé, vše, co vidíte, jsou masy těl, pod nohama vám křupou rozbité skleničky a lepíte se k zemi, na pánský záchody mě tahá nějaký podivný chlap a já prchám. Ale zato mě tam balila jedna kočka! Tak či tak, Kafé de luxe je stejně super.
Trädgården de luxe
Spadá pod Kafé. Vevnitř je údajně úžasná restaurace. Typičtější je však ale sedět venku (trádgård = zahrada). Zahrada je krásná, věčně plná. Můžete si zde zahrát pétanque či fotbálek a užívat si pivo.
Chapter House
Můj oblíbený podnik s úžasnými čepovanými pivy a totálně ujetými těmi lahvovými! Kdo by chtěl mimozemšťaní bobek? No přece já! Nacvičte si lungt ansiktsuttryck (klidný výraz), až uslyšíte cenu. Zástava srdce zaručena.
The Bishops Arms
Mysigt. Útulné.
Zettan’s
Na nějaké to pivko při doprovodu deskovek a jiných her.
KAM SE PODÍVAT ANEBO CO PODNIKNOUT
Dost také záleží na tom, co vlastně vyhledáváte, co se aktivit týče. Co na Växjö miluju, je to, že tu je neustále, co dělat. A většinou zcela zdarma. Dobré je sledovat facebookové stránky, které fungují poměrně dobře (například Vi är Växjö (VäV) - We are Växjö (WeaVe) anebo Växjö Social).
Já bezesporu doporučím náš zastřešující Nätverket SIP, kde probíhá snad všechno možné (sledujte fb anebo web) od fredagsfika (páteční fika), po jógu, språkkafé („language café“), mental wellness, social club, hundpromenad (můžete chodit venčit pejsky, které jsou v psí školce), gaming crew (a skvělý VR, který miluju!!!) a spoustu jiných aktivit.
Kafé de luxe, které tu už zmiňuju po x-té, nabízí své prostory pro některé neziskové organizace, například Slöjd Deluxe.
Loppis (aka sekáče a blešáky)
Směska všeho možného; od oblečení, po hračky, nábytek, postele, kuchyňské vybavení po například sáňky. Jo a nezapomínejme, že skoro všechny mají fika koutek.
V takovém případě doporučím Erikshjälpen, Kupan Röda Korset, Svenska Röda Korset, Emmaus a… je toho všude dost. A Tempus přeprodává kola a také dělá servis.
BG + Linnéparken + Stortorget
Na nějaké ty koncerty. V případě BG to můžou být i maličké neznámé kapely, co se Linnéparken a Stortorget týče, většinou je to v rámci nějakého fesťáku.
Domkyrka + Linnéparken
Jsou záchytnými body, kostel i ty zahrady zbožňuju!
Konsthallen
Výstavní síň. Teď se aktuálně přestěhovávali (prohazovali se za Det fria ordets hus). Nejlepšejší vernisáže vůbec! S chutí jsem vždy vyhlížela, kdy bude další exhibice. Nic prapodivnějšího asi neuvidíte.
Småland museum
Bývá občas zdarma při nějakých akcích, například během vánočních trhů, které zde probíhají.
Sveriges glasmuseum
Muzeum skla. Nebyla jsem.
Teleborgs slott
Falešný hrad, ve skutečnosti je to hotel… i tak ale krásnej. Kavárna v jeho blízkosti (víc k Trummenovi) vypadá taky krásně a lákavě. A ty procházky, jak zmíněno výše, v těchto oblastech jsou straaaašně fajn.
Berkgvara

Často opomíjené ruiny. Pěkná cesta na kole. Pozor, pozor! Nevstupovat na cizí pozemek nebo dostanete držkovou jako já!
Kronobergs slottsruin
Opět si vytipujte dny, kdy jsou otevřené zdarma, nejsem si totiž jistá, jestli to za ten vstup stojí :D. Ale jinak moc hezké. A údajně mají v té restauraci před ruinami výborné vafle.
Smålands flyggplats
Už jen pro ten fakt, že Växjö má vlastní letiště! Velké jako krabička od sirek.
Växjö bibliotek
Ve Švédsku je členství v knihovnách zdarma! Jo a ta ve Växjö je stejně děsně fajn! Často zde děláme například kulturní akce s nějakou tou tradiční fikou z našich končin.
CO SE NIKAM JINAM NEVEŠLO

Otázka do davu. Jsou Mumínci švédští anebo finští? Autorka se narodila ve Finsku, ale Mumínky napsala švédsky ve Švédsku… Hmmmm…
Pippi dlouhá punčocha (Pippi Långstrump) je švédská! Stejně tak H&M a Ikea, kdybyste tedy nevěděli.
Surströmming je jedna z věcí, kterou bych vám nikdy neodpustila, kdybyste neochutnali. Jde o pěkně páchnoucí sledě. Upřímně, ten smrad je sice hroznej, když to na vás stříkne, smrdíte ještě týden, po otevření se kontaminuje celé sousedství a pravděpodobně necháte tak týden dva nádobí venku, aby vysmrádlo, ale ono to jinak není tak hnusný. Ne, fakt. Je to jen slaný. Hodně. A instrukce říkají, že to máte otevřít pod vodou. Jenže to by nebyla legrace.

Saltlakrits (slaná lékořice) je další věc, kterou ve Skandinávii ochutnat musíte. No fakt, že jo. Navíc to jako příchuť objevíte ve všem – glögg, čokoláda, zmrzlina, pendreky, všude. A já to miluju! (Nejlepší zmrzlinu pak koupíte v Tigerovi).
Švédský stůl se normálně nejmenuje švédský stůl. Ve švédštině je to smörgåsbord. Neboli sendvičový stůl. Pro mě to stejně vždycky bude švédský stůl!
Když už se bavíme o smörgås (sendviči), kulturní šok může nastat, když někdo na oslavu donese smörgåstårta (sendvič-dort). Přiznám se, že kombinace mandarinek, šunky, okurky, sýru, majolky, paštiky, citrónu, šlehačky a… víte co, už jsem se ztratila. Posuďte si to sami.
Anglicky se zde domluvíte, fakt, že jo, s každým, jako téměř každým, ale jo, s každým.
Švédsko je konstitucionální monarchií, aktuálně vládne král Karel XVI. Gustav (Carl XVI Gustaf).
Švédsko bylo ještě koncem 19. století velmi chudou zemí, nicméně se zavedením železničních tratí se vyšvihla na 1 z nejbohatších.
Alfred Nobel byl Švéd. Švédsko je rodištěm mnoha vynálezů.
Je toho tolik, co bych ráda ještě dodala, ale už jen dodám, že „Přírodní krása není nikdy daleko, ani když jste mrtví, tahle země má bezpočet scenerických hřbitovů.“ (Kim Loughran, volně přeloženo)

Tenhle článek tím, že jsem ho jela přes jaro-léto-podzim-zima-čtvero-ročních-období toho v sobě pojímá daleko více. Pojímá celou švédskou kulturu, historii a hodnoty. Växjö je a navždy bude v mém srdci. Stejně jako jsem tento pocit měla po návratu z portugalské Coimbry, Växjö mi dalo mnohem víc. Dalo mi pocit domoviny, sounáležitosti, přátelství, v době své dospělosti mi ukázalo, jaké hodnoty zastávám a já bych vám všem moc přála, abyste všechno tohle při vkročení do tohoto malinkatého městečka, srdce Smålandu, také cítili.
UŽITEČNÉ ODKAZY
Upplev Växjö: Tipy ohledně restaurací, co navštívit apod. (kdyby vám můj článek nebyl dost dobrý), současně info o akcích a událostech v nejbližší době
Växjö City: s podobnou myšlenkou, jsou hodně aktivní na instagramu, takže máte vždy aktuální a zajímavé zprávy z města
15 nej věcí, co dělat ve Växjö: A mnoho dalších podobných článků. Často se zde objevují podniky, které mě nikdy nezaujaly anebo jsem o nich neslyšela. V takových případech jsou ale dost poshy.
Naturkartan: Nejen pro Växjö, mapa ukazuje národní parky, hiky apod. A pamatujte, že Švédsko bylo první zemí v Evropě, které zavedlo národní parky
Fikakalendar: Chcete mít jistotu, že nepropásnete žádný speciální den, a vy si tak dopřejete zaslouženou fiku? Mrkněte na tenhle kalendář
Länstrafiken: Můžete si zde ocheckovat autobusové spoje
E-shop Systembolagetu: Když už, tak už :D
Comments